Model należał do wyższej klasy średniej (segment E), umiejscawiany również na granicy segmentów D i E. Jego produkcja rozpoczęła się w 2001 roku.
Swoją nazwą i specyfiką nawiązuje do przedwojennego modelu 640 Superb (lata 1934-1942), jednego z najbardziej luksusowych limuzyn w historii Skody.  Współczesny Superb to również flagowy model w ofercie czeskiej marki.

Obecnie na rynku dostępna jest jego druga generacja tego samochodu. Dotychczas Skoda sprzedała ponad 140 tysięcy egzemplarzy Skody Superb.

Pierwsza generacja Superb (oznaczenie B5) produkowana w latach 2001-2008. Model nawiązywał do przedwojennej, luksusowej limuzyny o tej samej nazwie i wypełnił lukę w segmencie E, nieobsadzonym dotąd przez Skodę.

Superb bazuje na prototypie Montreux z 2001 roku. Zbudowano go na płycie podłogowej B5 Volkswagena, znanej z modelu Passat.W 2006 roku Superb został poddany modernizacji, która objęła m. in. grill oraz przednie i tylne reflektory.

Choć Skoda przygotowała też auto w wersji kombi, nie weszła ona do produkcji, podobnie jak bazujący na Superb sportowy prototyp Tudor.

 

red