Specjaliści ze sklepu Oponeo.pl przy współpracy z systemem Yanosik opracowali w tym roku już po raz drugi Ranking miast przyjaznych kierowcom. Porównane zostały w nim między innymi takie aspekty jazdy po mieście jak strefy płatnego parkowania, ceny paliw czy koszty ubezpieczeń.
Do tegorocznego zestawienia trafiło 19 największych pod względem ludności polskich miast. Podzielono je na dwie grupy, to znaczy miasta do 300 tys. mieszkańców oraz miasta powyżej 300 tys. mieszkańców. W grupie większych miast pierwsze miejsce zajął Lublin, a wśród mniejszych miast były to Kielce.

Tytuły miast najmniej przyjaznych kierowcom w tym roku przypadły Warszawie w grupie miast powyżej 300 tysięcy mieszkańców oraz Toruniowi w grupie miast poniżej 300 tysięcy mieszkańców.

Jednym z ciekawszych kryteriów poruszanych w Rankingu były kwestie związane z opłatami, które wiążą się z szeroko rozumianym utrzymanie samochodu. I tak najdrożej zatankujemy w Toruniu i Warszawie, czyli dwu miastach zamykających ranking.
Natomiast najwięcej na paliwie zaoszczędzili w tamtym roku mieszkańcy Lublina, to zwycięzca w tej kategorii wśród większych miast oraz Sosnowca, który wygrał wśród miast do 300 tys. mieszkańców. Jeżeli chodzi o ubezpieczenia, to najgorszą sytuację mają mieszkańcy Wrocławia, gdzie za ubezpieczenie oc trzeba zapłacić prawię o połowę więcej (1222 zł) niż np. w Lublinie (756 zł), który najlepiej wypadł w tej kategorii.

Bolączką kierowców w miastach są często strefy płatnego parkowania, jedynym miastem, wśród tych które były brane pod uwagę w rankingu, w którym można parkować za darmo w całym mieście przez 7 dni w tygodniu, był Sosnowiec.

W zestawieniu miast najbardziej przyjaznych kierowcom porównano wiele czynników. Poza opisanymi wyżej, wzięto pod uwagę również średnie koszty wymiany opon, ilość kolizji czy prędkości poruszania się po mieście. Więcej informacji o rankingu i metodologii według, której został opracowany można znaleźć tutaj.

Jak powstawał nasz ranking, więcej na: Ranking miast przyjaznych kierowcom