W lipcu 2018 roku zarejestrowano w Polsce łącznie prawie 52 tys. samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony. Jakie modele są najczęściej wybierane przez polskich kierowców?

W samym lipcu bieżącego roku w grupie samochodów osobowych zarejestrowano 46 285 sztuk pojazdów, co oznacza aż 40 miesięcy z rzędu wzrostu w tej dziedzinie.

Po raz pierwszy w historii liczba rejestracji w lipcu przekroczyła 45 tys. Dla porównania dodajmy, że w ubiegłym roku w lipcu rejestracja zakończyła się liczbą 36,8 tys. sztuk.

Nabywcy indywidualni zarejestrowali w ostatnim miesiącu 12,1 tys. sztuk samochodów – o ponad 13 proc. więcej niż przed rokiem i o 2,1 proc. więcej niż w czerwcu 2018 roku. Nabywcy instytucjonalni z kolei zarejestrowali w lipcu 2018 roku 34,1 tys. samochodów, czyli więcej o 30,8 proc. niż rok wcześniej.

Jakie marki kupujemy najczęściej?

Popularne w Polsce marki zajęły w lipcu bieżącego roku ponad 87 proc. rynku, co odpowiadało 40,4 tys. zarejestrowanych sztuk pojazdów. Udział marek premium w tym samym okresie wyniósł 12,8 proc.

Na prowadzeniu wśród najchętniej wybieranych marek pojazdów osobowych w Polsce wysunął się w lipcu 2018 roku Volkswagen z liczbą 5 522 nowo zarejestrowanych samochodów. To wzrost w stosunku rok do roku o 59 proc.

Drugie miejsce w tym zestawieniu zajęła Skoda z 5 417 sztuk pojazdów zarejestrowanych w Polsce – wzrost o 16 proc. Na trzecim miejscu znalazła się Toyota – zarejestrowano przed miesiącem 4 587 sztuk pojazdów tej marki, o 16,6 proc. więcej niż przed rokiem. Na kolejnych miejscach uplasowały się:

  •         Opel (3 412 sztuk)
  •         Renault (2 577 sztuk).
  •         Ford (2 292 sztuk).  

Analizując ogólny ranking popularnych modeli pojazdów samochodowych, w lipcu 2018 roku na pierwszym miejscu pozostaje Octavia z zarejestrowanymi 1969 sztukami pojazdów,  na drugim Astra (1766 zarejestrowanych modeli), a na trzecim Fabia (1259 zarejestrowanych modeli).

Gdzie Polacy kupują auta?

Większość Polaków kupuje nadal używane auta, ale rośnie liczba kierowców, którzy mogą sobie pozwolić na zakup nowego samochodu z salonu. Kilkanaście lat temu najczęściej Polacy kupowali samochody na giełdach samochodowych i od prywatnych sprzedających.

Obecnie coraz częściej kupno samochodu rozpoczyna się od przejrzenia ofert w internecie. Nie brakuje portali z ogłoszeniami o sprzedaży samochodów. Częściej korzystamy z ofert komisów lub firm zajmujących się sprowadzaniem aut z zagranicy. W 2016 roku do Polski sprowadzono 880 tys. używanych pojazdów.

Ci klienci, którzy są niezadowoleni z zakupu auta w taki sposób, mogą się go szybko pozbyć. W jaki sposób? Opisuje to skup aut z Łodzi: http://autoskuplodz-flotyodfirm.pl/.

Zawsze przed zakupem używanego auta warto go dokładnie sprawdzić, łącznie z wizytą u zaprzyjaźnionego mechanika i na stacji diagnostycznej.