Korki w pobliżu centrów handlowych rosną, tak samo jak nerwowość kierowców. To nieomylny znak, że zbliżają się święta. Pomimo, że są one okazją do odpoczynku zmotoryzowani powinni zachować czujność.

W przeciwnym razie pod choinką mogą znaleźć… mandat.

Sprawdziliśmy, w jakich miejscach Polski spotkanie patrolu policji jest najbardziej prawdopodobne.

Do świąt trzeba się dobrze przygotować i nie chodzi tu tylko o zakup prezentów czy skompletowanie 12 potraw. Kierowcy powinni dobrze przygotować się do podróży. – Przed wyjazdem z domu warto upewnić się, że będziemy prowadzić sprawny pojazd, bo nawet przepalona żarówka może skutecznie utrudnić jazdę i narazić zmotoryzowanych na mandat – mówi Kinga Przybysz z serwisu Korkowo.pl – Warto zatroszczyć się też o siebie i siadać za kółko wypoczętym – dodaje Przybysz.

Częste kontrole – oto one

W trasie przyda się nie tylko ostrożność ale i doza wiedzy. Z danych systemu Yanosik wynika, że najwięcej Miejsc Częstych Kontroli – 25 – można spotkać na drodze krajowej nr 7 prowadzącej z Żukowa k. Gdańska, przez Warszawę aż do granicy ze Słowacją w Chużnem. Na drugim miejscu z liczbą 13 MCK znalazła się droga krajowa nr 5 (łącząca województwa kujawsko-pomorskie, wielkopolskie oraz dolnośląskie). Na trzecim miejscu z 12 MCK mamy drogę krajową nr 12 (biegnącą równoleżnikowo od granicy z Niemcami do granicy z Ukrainą).

Miejsca częstych kontroli

(TOP 10 Dróg Krajowych)

Droga krajowa

Liczba miejsc częstych kontroli

DK 7

25

DK 5

13

DK 2

12

DK 8

9

DK 10

9

DK 79

9

DK 92

9

DK 11

8

DK 1

7

DK 12

6

Źródło: Korkowo.pl/ Yanosik

 

Będzie powtórka z rozrywki?

Planując zimowe podróże warto wziąć pod uwagę także zeszłoroczne doświadczenia kierowców – mówi Anita Pohl z Yanosik.pl – W trakcie trwania okresu świątecznego w 2012 roku (23 – 27 grudnia) najwięcej kontroli policji, bo 96 odnotowano na drodze krajowej nr 7, która łączy północ i południe Polski – dodaje Pohl. Sporo, bo 34 kontrole zgłoszono także na drodze krajowej nr 92, która łączy Rzepin z Poznaniem i Warszawą. Na trzeciej pozycji uplasowała się krajowa „dwójka” przebiegają od woj. lubuskiego do lubelskiego. W zeszłe święta odnotowano tam 26 kontroli.

 

 

Tak suszyli w poprzednie święta

Droga krajowa

Liczba zarejestrowanych kontroli (23-27.12.2012)

DK 7

96

DK 92

34

DK 2

26

DK 8

24

DK 5

17

DK 79

11

DK 11

8

DK 12

7

DK 10

4

DK 73

4

Źródło: Korkowo.pl

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach.
Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się drogach krajowych w Polsce w godzinach od 06:00 do 22:00.

 

 

Dla www.KochamyAuta.pl, creandi.pl