Wśród ogromnej liczby gier karcianych dostępnych w internetowych kasynach bez wątpienia prym wiodą liczne odmiany pokera jak Texas Hold’em, Omaha, czy 7 Card Stud. Inne popularne pozycje to na przykład blackjack.

Ale czy wiesz, że kasyna online pozwalają Ci także w wielu wypadkach na nieco bardziej niestandardowe wybory, jak na przykład baccarat online? Dziś postaramy się przyjrzeć nieco bliżej tej fascynującej grze karcianej i powiemy Ci, które konkretnie tytuły gier zasługują na szczególną uwagę, jeśli jesteś miłośnikiem bakarata!

Czym jest bakarat i jak się w niego gra?

Całkiem możliwe, że widziałeś już wiele razy rozgrywkę w bakarata, choć być może nawet nie wiedziałeś o tym. Wynika to z tego, że ta gra karciana jest ulubioną rozrywką  słynnego agenta 007, czyli Jamesa Bonda. W wielu filmach prezentujących przygody tego tajnego agenta znajdowały się sceny, w których James Bond siedział w kasynie przy stole i grał w karty, popijając przy tym swoje nieodłączne martini z oliwką, wstrząśnięte, niemieszane. Tą grą był właśnie bakarat.

A jeśli Ty też chciałbyś spróbować swoich sił, to w dalszej części naszego artykułu opiszemy Ci dokładniej, jak się gra w bakarata!

Zasady gry w bakarata

Bakarata od pokera różni przede wszystkim to, że gracz konfrontuje się wyłącznie z krupierem (rozdającym karty), a nie innymi graczami. Inaczej mówiąc – nie ma tutaj licytacji, rywalizacji z innymi, przebijania ofert, blefowania i tak dalej. Bakarat jest bardzo pod tym względem podobny do blackjacka, czyli grasz dla siebie i przeciwko krupierowi.

Do rozgrywki niezbędna będzie co najmniej jedna pełna talia kart, pozbawiona jokerów. W rzeczywistości kasyna naziemne stosują z reguły 4 lub 8 pełnych talii. W kasynach online, jak na przykład Vulkan Kasyno oczywiście gra oparta jest o wirtualne odpowiedniki talii kart. Ta zasada związana jest po prostu ze zwiększeniem współczynnika losowości, bo w przypadku jednej talii wykwalifikowany gracz może zastosować w praktyce zliczanie kart i na tej podstawie oszacować prawdopodobieństwo wypadnięcia kolejnej karty o danej wartości. Nie jest to zakazany proceder, ale jednak kasyna z oczywistych względów starają się go unikać lub utrudniać.

W bakaracie pod uwagę brane są wyłącznie wartości kart, a nie ich kolory.  Każdej karcie przypisana jest określona punktacja. Figury takie jak walet, dama i król oraz karta 10 mają wartość 0 punktów. Pozostałe karty „warte” są tyle samo, ile wynosi ich wartość liczbowa. Na przykład siódemka kier to 7 punktów, a dwójka karo to 2 punkty (pamiętaj – kolory są nieistotne!). As ma zawsze wartość 1 punktu, w odróżnieniu od blackjacka, gdzie może to być 1 lub 11 punktów do wyboru.

Gra rozpoczyna się od rozdania kart. Gracz otrzymuje dwie karty, krupier tyle samo. Teraz gracz bez odkrywania kart musi postawić zakład. Dostępne są dwie podstawowe opcje, czyli Blanco i Punto. Ten pierwszy zakład oznacza zwycięstwo krupiera, a drugi – gracza. Po położeniu żetonów na odpowiednim polu (lub wybraniu odpowiedniej opcji w grze online) gracz może odsłonić swoje karty. Wtedy nadchodzi pora na obliczenie punktów. Odbywa się to następująco:

  • Najpierw należy zsumować punkty z obu kart. Na przykład ósemka i szóstka w ręku dają w efekcie 8 + 6, czyli 14 punktów.
  • Teraz z uzyskanego wyniku odrzuca się cyfrę dziesiątek (nie odejmuje 10, ale po prostu „skreśla” dziesiątki tak, by uzyskać jedności). W arytmetyce operację taką nazywa się dzieleniem modulo 10. Z przykładowej party ósemki i szóstki uzyskujemy wynik wynoszący 4 punkty.

Gdy już mamy wyniki dla gracza i krupiera, następuje rozstrzygnięcie rozdania. Wygrywa oczywiście ta strona, która uzyskała więcej punktów. W przypadku remisu runda pozostaje nierozstrzygnięta, a postawione żetony wracają do gracza.

W niektórych przypadkach gracz może także otrzymać trzecią kartę. Gracz może poprosić o nią, gdy ma mniej punktów niż 8. Znawcy tej gry zalecają dobieranie zawsze, gdy suma punktów jest niższa od 5. Jeśli gracz zdecyduje się na trzecią kartę, to samo może zrobić wtedy krupier. Jednak w wypadku krupiera obowiązują jeszcze dodatkowe zasady związane z dobieraniem karty. Oczywiście tylko wtedy, gdy uprzednio gracz zdecydował się na dobranie trzeciej karty. W przeciwnym wypadku krupier nie może dobierać. Zasady te wyglądają następująco:

  • Jeśli krupier ma dwa punkty lub mniej, zawsze dobiera trzecią kartę.
  • Jeśli krupier ma 3 punkty, dobiera trzecią kartę, o ile trzecia karta gracza nie była ósemką.
  • Jeśli krupier ma 4 punkty, dobiera trzecią kartę, o ile trzecia karta gracza miała wartość z zakresu 2 do 7 punktów.
  • Jeśli krupier ma 5 punktów, dobiera trzecią kartę, o ile trzecia karta gracza była z zakresu 4 do 7 punktów.
  • Jeśli krupier ma 6 punktów, dobiera trzecią kartę, o ile trzecia karta gracza miała wartość 6 lub 7 punktów.
  • Jeśli krupier ma 7 punktów, to nigdy nie dobiera karty.

Oczywiście po dobraniu trzeciej karty ponownie obliczana jest punktacja. Jeśli gracz wygra zakład typu Punto, otrzymuje wygraną w stosunku 2 do 1. W przypadku wygrania zakładu Blanco, wypłata wynosi także dwukrotność zakładu, ale pomniejszoną o 5% prowizji dla kasyna. Ta prowizja wynika z wyższego prawdopodobieństwa wygrania takiego zakładu.

A jeśli obstawisz remis (jest taka opcja), to wygrana wyniesie aż 9 do 1!

Jakie tytuły w kasynach online warto wybrać, chcąc zagrać w bakarata?

W kasynach online znajdziesz mnóstwo gier pozwalających grać w bakarata. My jednak na podstawie doświadczeń z produktami różnych dostawców proponujemy skupić się na produktach dwóch konkretnych firm. Jeśli chcesz grać w bakarata w tradycyjnej formie online, to wybieraj gry wyprodukowane przez firmę NetEnt. Łączą w sobie one wszystkie zasady tej gry połączone z wygodnym w użyciu interfejsem i szerokim zakresem możliwych zakładów. Całość dodatkowo uzupełniona jest efektowną i przyjemną dla oka grafiką. Sugerujemy zwłaszcza zainteresowanie się grą pod tytułem Baccarat Pro Series Table.

Jeśli natomiast wolisz gry w kasynie na żywo, to tutaj wybór jest prosty – produkty firmy Evolution Gaming. Nie podamy Ci jednego konkretnego tytułu, bo w sumie są one praktycznie identyczne pod względem obsługi oraz oferowanego zestawu funkcji. Wyboru dokonaj na podstawie wysokości stawek oferowanych przez daną grę oraz oczywiście samego krupiera lub krupierki.