Kiedy płacimy online, rzadko zastanawiamy się na tym, czy nasze połączenie jest bezpieczne, a wrażliwe dane osobowe należycie chronione. Od kilkunastu lat nie tylko na całym świecie, ale także i w Polsce pojawiają się nowoczesne metody płatności, które umożliwiają bezpieczne, tańsze i szybsze transakcje w internecie. Portfele elektroniczne i systemy błyskawicznych transferów są wykorzystywane przed wszystkim do e-zakupów, ale coraz częściej korzysta się z nich w kasynach online, obstawiając zakłady bukmacherskie i przekazując fundusze pomiędzy osobami prywatnymi.

Bezpieczeństwo naszych finansów; odpowiednie szyfrowanie połączeń, zabezpieczenia serwerów, na których przechowywane są dane każdej transakcji oraz dane osobowe internautów, to kluczowe elementy operacji finansowej. Niejednokrotnie zdarzała się tak, że cyberprzestępcy włamują się na strony banków lub operatorów kart kredytowych i kradną dane niezbędne do wykonania określonej płatności. Wszystko to działa i wciąż dzieje się, w szalonym tempie, dlatego systemowe zabezpieczenia mają kluczowe znacznie przy operacjach online. Operatorzy nowoczesnych metod e-płatności stosują przede wszystkim zabezpieczenia połączeń pomiędzy klientem, a swoimi serwerami, które polegają na użyciu specjalnego certyfikatu SSL z kluczem szyfrującym w ilości 128 bitów. Dodatkowo wprowadzają kilkuetapową weryfikację klienta, tak by mieć pewność, że to on jest zleceniodawcą lub zleceniobiorcą transakcji. Dodatkowo należy pamiętać, że gdy klient korzysta z cyfrowego portfela nie musi logować się do swojego banku, nie wprowadza żadnych numerów kart, generatorów kodów itp. Nie ujawnia żadnych wrażliwych danych, które mogą być wykorzystane przez przestępców. Wszystkie operacje są anonimowe. E-wallet jest połączony jedynie z kontem technicznym użytkownika, a nie z rachunkiem bankowym. Dlatego wyłudzenie kwoty, która przekracza np. dostępne środki lub dzienny limit, jest po prostu niemożliwe.

Wszyscy operatorzy działający na rynku polskim i na terenie Unii Europejskiej są zobowiązani do posiadania odpowiednich pozwoleń, stosowania procedur i certyfikacji wewnętrznych procesów. W Polsce instytucją odpowiedzialną za prawidłowe działanie rynku finansowego oraz bezpieczeństwo transakcji elektronicznych i wydawanie zezwoleń na prowadzenie wszelkiej działalności, polegającej na pośredniczeniu w operacjach z udziałem pieniądza, jest Komisja Nadzoru Finansowego.

W naszym kraju najbardziej popularną i bezpieczną metodą płatności jest Blik, zarządzany przez Polski Standard Płatności Sp. z o.o., który powstał w wyniku porozumienia 6 banków, a od 2018 także firmy MasterCard. Metoda płatności Blik jest powszechnie akceptowana nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami. Innymi, bezpiecznymi metodami płatności, które przede wszystkim są szeroko dostępne w Polsce, to: PayPal, Skrill, MuchBetter, Trustly, Revolut oraz szczególny rodzaj płatności, który zapewnia całkowitą anonimowość i maksymalne bezpieczeństwo, czyli karty przedpłacone Paysafecard. Można je nabyć w wielu punktach sprzedaży na terenie kraju w nominałach: 20, 30, 50, 100 i 200 złotych. Warto pamiętać o tym, że można z nich korzystać na całym świecie.