Zakończenie lata jest dla kierowców trudnym okresem: nie dość, że spadają temperatury to w ślad za nimi idą średnie prędkości osiągane przez pojazdy. Efekt? Ulice miast wypełniają się samochodami, a kierowcy – już tradycyjnie – narzekają na korki.

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl sprawdzili, w których godzinach lepiej omijać centrum miasta szerokim łukiem.

Przebijanie się przez zatłoczone miasto to nic przyjemnego, zwłaszcza jeżeli komuś śpieszno do pracy czy szkoły. W dużych miastach korki stały się wręcz czymś w rodzaju permanentnej plagi prześladującej uczestników ruchu. Kiedy stają się szczególnie uciążliwe? Specjaliści z serwisu Korkowo.pl sprawdzili to na przykładzie Krakowa – przeprowadzili w tym mieście szczegółowe pomiary średnich prędkości osiąganych przez zmotoryzowanych w ciągu doby.

Kto rano wstaje – ten jedzie szybciej

Jak się okazało w dużym mieście najlepiej korzystać z samochodu wczesnym rankiem, ponieważ do godziny 6:45 kierowcy są w stanie poruszać się z szybkością ok. 50 km/h – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl.

– Potem jest już niestety tylko gorzej i trzeba liczyć się z powolną jazdą do celu – ostrzega Florkowska. W okolicach godziny 8 prędkościomierze wskazują już tylko 36-38 km/h, natomiast ok. 9:30 szybkość pojazdów nurkuje do 27 km/h. Dopiero między godziną 10 a 15 średnie prędkości pojazdów stabilizują się na poziomie 30 km/h.

Gdy zegar wybije 16 korki stają się bardziej intensywne: między godziną 16 a 19 prędkościomierze oscylują wokół 25-29 km/h. Odbicie następuje w okolicach godziny 20 – wtedy to średnie prędkości rosną do ok. 32 km/h, a o godzinie 23 dochodzą nawet do 43 km/h.

      Średnie prędkości w Krakowie

Wybranegodziny

Średniaprędkość

6:00

50 km/h

9:00

28 km/h

12:00

31 km/h

15:00

30 km/h

18:00

26 km/h

21:00

35 km/h

23:59

43 km/h

źródło: Korkowo.pl

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Flotis Mobile umieszczonych w pojazdach poruszających się po Krakowie w dniach 16-18 września.

 

Dla www.KochamyAuta.pl, www.Korkowo.pl