Wysyłka części samochodowych kurierem może stać się nie lada wyzwaniem. O ile spakowanie i wysłanie mniejszych elementów, takich jak świeca zapłonowa czy sworzeń wahacza, jest bardzo proste, to te większe, jak choćby drzwi czy fotel, sprawiają pewne trudności.

Przesyłki niestandardowe czasem nie są nawet przyjmowane przez kurierów ze względu na spore rozmiary. Takie firmy na szczęście są jednak mniejszością. Niemniej jednak dostawa części samochodowych może być problematyczna i kosztowna. Dlatego też warto poświęcić chwilę i zastanowić się nad optymalizacją kosztów, szczególnie gdy planujemy regularne wysyłanie takich towarów. W jaki sposób można obniżyć cenę przesyłki? Mamy na to kilka rozwiązań.

Pośrednik kurierski – gwarancja niskiej ceny
Wysyłka paczki za pomocą brokera może okazać się świetnym rozwiązaniem praktycznie dla każdego. Największym atutem jest tutaj niewątpliwie niska cena. Osoby korzystające z usługi brokera mogą albo wybrać samemu tanie przesyłki z dostępnej na stronie porównywarki cen, albo w pełni zdać się na to, co zaproponuje taka firma.

W obu przypadkach wysyłka będzie bardzo tania. Co ciekawe, czasem paczki można wysłać nawet taniej niż za pośrednictwem zwykłego kuriera. ParcelABC korzysta na współpracy z przewoźnikami, wypełniając te miejsca w transporcie, które nie zostały dotychczas wykorzystane. Z uwagi na fakt, że dzieje się to w niedalekim odstępie czasowym od planowanego wyjazdu kuriera, klient może liczyć niskie ceny.

Różnica na korzyść brokera jest jeszcze wyższa w przypadku wysyłki międzynarodowej, co ma spore znaczenie przy kupowaniu części samochodowych za granicą. Szybkie przesyłki do Londynu w tej firmie wiążą się z wydatkiem od 50 zł netto. Taka sama paczka u konkurencji kosztuje co najmniej kilka-kilkanaście złotych więcej. Za pośrednikiem przemawia także kilka innych zalet – w tym szybka realizacja usługi i prosty do wypełnienia formularz.

Paczki ekspresowe tylko w ostateczności
Odpowiednie planowanie ma spore znaczenie. Zwykła przesyłka ekonomiczna kosztuje znacznie mniej niż ekspresowa. Jest to oczywiście związane z tym, że kurierzy traktują te drugie priorytetowo, na przykład przewożąc je drogą lotniczą. Jeśli jest taka możliwość, warto nadać paczkę ekonomiczną dwa czy trzy dni wcześniej, aby doszła na czas. Jak wiadomo, takie rozwiązanie nie każdemu będzie odpowiadać.

Warto tu także wspomnieć, że przesyłki krajowe najczęściej doręcza się już następnego dnia, więc tutaj opcja „ekspres” niekoniecznie ma sens. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej przydatne, gdy wysyłamy szybkie przesyłki do Londynu czy innych miast na świecie. Jeśli dostarczany produkt nie jest drogocenny, można również zrezygnować z dodatkowego ubezpieczenia, a w zamian solidnie przygotować całą paczkę do wysyłki.

Przesyłki niestandardowe i ich rozmiar
To, ile waży paczka i jakie ma gabaryty, w głównej mierze wpływa na końcowy koszt wysyłki. Rozmiaru produktu zazwyczaj nie da się zmienić. Jeśli jest to jednak możliwe, duże towary warto rozłożyć na mniejsze części. Ponadto warto odpowiednio dopasować pudełko, aby przedmiot idealnie zmieścił się do środka. Choć części samochodowe wymagają właściwego zabezpieczenia, to nie trzeba umieszczać wewnątrz zbyt dużej ilości folii bąbelkowej czy pianki do ochrony.

Rozmiar jest niezwykle istotny, gdyż niektóre firmy nie realizują przesyłek niestandardowych lub pobierają za nie dość wysokie opłat.

 

red