Pierwszy szkolny dzwonek już za nami! Wrzesień to czas w którym definitywnie żegnamy się latem i wakacjami. Dla kierowców zmiana pory roku oznacza coś więcej niż wyrwanie kolejnej kartki z kalendarza. Co czeka zmotoryzowanych w najbliższym czasie? Potencjalnych problemów nie brakuje.

Prognozy pogody są póki co optymistyczne, ale natury nie oszukamy – temperatury będą spadać a słońce wcześniej zachodzić, ulice miast w sezonie urlopowym jakby spokojniejsze, ponownie zaczną działać na pełnych obrotach. Kierowcy nie mają za dużego pola manewru – do zmian trzeba się dostosować – także dla dobra własnego portfela.

Za niesprawne auto zapłacisz krocie

Na pierwszy ogień można zabrać się za oględziny swojego pojazdu. Teraz będzie wiadomo, kto w wakacje dbał o pojazd i chronił go przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Aby przekonać się w jakim stanie znajduje się samochód najpierw trzeba go dokładnie umyć. Jeśli okaże się, że lato bezwzględnie obeszło się z pojazdem można pomyśleć o oddaniu go w ręce specjalistów. Ceny za renowację lakieru zaczynają się od 300 złotych. Chwila uwagi należy się także szybom oraz wycieraczkom. Jesień może być deszczowa warto więc zadbać o sprawnie działające pióra wycieraczek i szczelne okna. Opady zwiastują też śliską nawierzchnię – zmotoryzowani powinni upewnić się, że układ hamulcowy pojazdu działa bez zarzutu.

Stan techniczny pojazdu którym porusza się kierowca ma wielkie znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. – Trzeba też pamiętać, że policja ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu, który jest niesprawny a na jego kierowcę nałożyć karę – dodaje Florkowska. Może być jeszcze gorzej: jeśli zdarzy się, że kierowca spowoduje zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego to otrzyma nawet 500 złotych mandatu i 6 punktów karnych.

Szaro, wypadkowo

Im bliżej końca roku, tym szybciej na ulicach robi się szara. Pogarszającą się widoczność potrafi bardzo utrudnić prowadzenie auta i sprawia, że nawet najprostsze manewry stają się kłopotliwe. Upewnienie się, że światła samochodu dobrze funkcjonują to dopiero połowa sukcesu.

Drugą połowę stanowi ostrożny styl jazdy i dobry wzrok.

Mało który pieszy nosi niestety specjalne oznaczenia odblaskowe, przez co większość z nich bywa po prostu niewidoczna. Kierowcy powinni zatem zwracać baczna uwagę nie tylko na prędkość z jaką jadą, ale także na pobocze drogi i krawężniki, gdzie często pojawiają się piesi. Gorsze warunki na drodze znajdują odbicie w statystykach Policji: we wrześniu i październiku zwiększa się liczba wypadków.

Oba te miesiące w 2012 r. odpowiadały łącznie za prawie 20% wszystkich wypadków! Dane te powinny być wystarczająca zachęta do nienadużywania pedału gazu.

 

creandi.pl