Większość kierowców już nie potrafi się obejść bez używania klimatyzacji latem. Jednakże wiele osób nie wie, że używanie jej zimą jest jak najbardziej poprawne i wskazane.

Mokre ubranie czy parasole wprowadzają wilgoć do samochodu i powodują parowanie szyb.

Używanie klimatyzacji jest rozwiązaniem, aby szybko i łatwo osuszyć powietrze we wnętrzu auta.

Wiele urządzeń sterujących temperaturą przewiduje automatyczne włączanie klimatyzacji, gdy aktywna jest funkcja „odmrażanie”. Ale w innym przypadku klimatyzację należy włączyć ręcznie. Dzięki temu kierowca może zachować dobrą widoczność również w czasie niesprzyjającej pogody.

Wraz z lepszą widocznością, regularne używanie klimatyzacji ma również pozytywny wpływ na jej życie serwisowe, ponieważ dzięki temu unikamy kosztownych napraw. Dlatego eksperci z Behr Hella Service zalecają włączanie klimatyzacji chociaż kilka razy w miesiącu na parę minut, aby sprężarka była dobrze i stale smarowana.

Należy również pamiętać, że kluczowe komponenty klimatyzacji, takie jak sprężarka, skraplacz, parownik czy zawór rozprężny powinny być regularnie sprawdzane i serwisowane w warsztacie, aby zapewnić im sprawne i długotrwałe użytkowanie. Najlepiej robić to w trakcie corocznego serwisu klimatyzacji.

Rurki i uszczelki też mogą się zużywać i zacząć przeciekać. To prowadzi do wycieku płynu chłodniczego, obniżając wydajność pracy klimatyzacji. Sprawdzenie systemu lub ilości czynnika może nam pokazać, czy to jest właśnie przyczyna pogorszenia się pracy klimatyzacji. Dodatkowo rekomenduje się przeprowadzanie dokładnego serwisu klimatyzacji raz na dwa lata. To obejmuje uzupełnienie ilości czynnika w układzie, sprawdzenie uszczelnień oraz wymianę filtra-osuszacza.

Źródło: Behr Hella Service