Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, znane ze skrótu OC jest ubezpieczeniem majątkowym, czyli na podstawie odpowiedzialności określoną przez prawo cywilne.

Jest polisą, która chroni odpowiedzialność cywilną ubezpieczonego od konsekwencji szkód, które może wyrządzić zarówno osobom trzecim, jak i mieniu.

Płatność tego świadczenia może być obowiązkowa lub dobrowolna. Obligatoryjnymi płatnikami tego świadczenia są często kierowcy i posiadacze samochodów, którzy ubezpieczają się na poczet szkód wyrządzonych z ruchu pojazdu.

Wbrew pozorom OC samochodu nie chroni pojazdu, ale jego właściciela – oznacza to, że w skutek wyrządzenia szkody podczas korzystania z ruchu drogowego, z kasy OC ubezpieczonego zostanie wypłacony poszkodowanemu zadośćuczynienie na poczet szkody.

Najlepsze OC – czy takowe istnieje?

Przed wyborem polisy, należy poddać sprawdzeniu kilkanaście towarzystw ubezpieczeniowych oferujących ubezpieczenie OC. Wielkość wyboru skutkuje najniższymi składkami, niekiedy atrakcyjnymi dodatkami do ubezpieczenia tj.: podwyższenie sumy gwarancyjnej czy ubezpieczenie Assistance. Dobry sposobem na znalezienie odpowiedniego towarzystwa ubezpieczeniowego jest porównanie kilku pozycji w kalkulatorze polis komunikacyjnych – najtańsza pozycja będzie widoczna jako pierwsza, najdroższe zaś umieszczone będą na końcu listy.

Wysokość składki – co się na nią składa?

Przede wszystkim ważne jest, jaką pojemność silnika ma samochód – wysokość składki jest uzależniona wprost proporcjonalnie od pojemności silnika, a więc im większa tym wyższa składka. Nie tylko dane techniczne samochodu mają znaczący wpływ na wysokość ubezpieczenia OC. Znaczące jest także miejsce zarejestrowania pojazdu, ponieważ im większa miejscowość składka jest w wyższej kwocie. Najtaniej jest oczywiście w mniejszych miejscowościach.

Wszystkie zniżki jakie dostaje kierowca są również wpływem innych, nieco abstrakcyjnych warunków. Zazwyczaj młodsi stażem kierowcy otrzymują mniejszą zniżkę niż ci, którzy są ekspertami w dziedzinie jazdy. Również kobiety, o dziwo, otrzymują większą zniżkę niż mężczyźni – spowodowane jest to ich ostrożnością za kierownicą, choć niekiedy same tworzą wypadki, ale statystycznie więcej wypadków jest za sprawą mężczyzn.

Każdy kolejny rok zniżek jest również uzależnionym od bezszkodowej jazdy, a więc każdy bezpiecznie przejechany rok to nawet 10% składki ubezpieczenia w kieszeni. W zależności od przeznaczenia samochodu, jego wieku również są nakładane większe składki – przykładowo samochód starszy może stosunkowo częściej przyczyniać się do wypadków na drogach.

Ubezpieczenie z Assistance – czy warto?

Usługi Assistance to między innymi pomoc w nagłych wypadkach, które nie są zależne od kierowcy – w razie nagłego wypadku ubezpieczyciel zapewni nam takową pomoc. W ramach pomocy może to być: wymiana koła, dowóz paliwa czy holowanie.

Warto zawrzeć taką umowę tylko wtedy, gdy warunki będą dla nas korzystne i naprawdę z tej pomocy skorzystamy. Jeśli nie do końca odpowiada nam całościowy pakiet Asisstance, warto zajrzeć tutaj: Mini Assistance + korzystne OC