Historia pojazdu to informacje które są często  ukrywane.  Cofanie licznika, poważne awarie lub ukrywanie wypadkowej historii samochodu, to częste oszustwa sprzedawców samochodów.

By nie dać się oszukać, podczas kupna pojazdu, warto sprawdzić jego przeszłość i być pewnym zakupionego auta.

„Historia pojazdu” to nowa usługa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Mogą z niej skorzystać ci,  którzy planują zakup używanego samochodu, motocykla lub innego pojazdu zarejestrowanego w Polsce.

Jakość obrotu samochodami w Polsce jest na niskim poziomie – uważa Marcin Malicki, Zastępca Dyrektora ds. Rozwoju Produktów i Usług Centralnego Ośrodka Informatyki. Nie stać nas na drogie samochody, ale chcemy wierzyć, że to czym jeździmy, jest w dobrym stanie. Niestety – w naszym społeczeństwie brakuje szczerości przy handlowaniu pojazdami – dodaje ekspert.

Jak działa usługa? Po wprowadzeniu numeru rejestracyjnego, numeru VIN i daty pierwszej rejestracji otrzymamy raport dotyczący danego pojazdu. Dowiemy się m.in. czy ważna jest polisa OC, ilu było właścicieli i czy pojazd nie jest zgłoszony jako kradziony.

W przyszłości informacji ma być więcej. Jak mówi serwisowi infoWire.pl Marcin Malicki „[…] chcemy też wprowadzić dane o wypadkowości oraz informacje, czy pojazd przeszedł badanie techniczne”.

infowire.pl