Żaden kierowca nie wyobraża sobie jazdy samochodem bez grającego radia.

Ważne jest jednak, żeby wybrać te właściwe,  najlepsze radio które będzie spełniać nasze oczekiwania.

Radia samochodowe to jeden z podstawowych elementów samochodów. W każdym modelu jest miejsce na takie radio lub jest ono już wbudowane.

Takie urządzenia pozwalają przede wszystkim na słuchanie radia, ale także na odtwarzanie muzyki. Starsze modele wykorzystują do tego płyty CD, a nowsze pozwalają nawet na synchronizację z usługami cyfrowymi czy podłączenie pendrive’a. Producenci radioodtwarzaczy dbają o to, żeby słuchanie muzyki było jak najbardziej komfortowe. Dlatego w swoich urządzeniach wykorzystują różne technologie, które wpływają na jakość dźwięku.

Przede wszystkim większość radioodtwarzaczy wyposażona jest w system przeciwwstrząsowy. Dzięki niemu podczas jazdy na przykład po dziurawej drodze, nie tracimy jakości muzyki. Niektóre radia pozwalają na regulacje balansu, dostosowanie natężenia dźwięku czy wyprofilowanie własnego gatunku. Nowsze modele pozwalają też na wyświetlanie informacji o piosence lub w przypadku radia – nazwy stacji i aktualnej audycji.

Producenci dbają też o zabezpieczenia radia przed kradzieżą. Przede wszystkim urządzenia wbudowane w deskę rozdzielczą, mają wyjmowany panel. Jeżeli nie ma go wpiętego to urządzenie nie zadziała. Inne, nowoczesne zabezpieczenia to na przykład wpisywany do urządzenia kod czy załadowanie po odpaleniu silnika.

Przy okazji radioodtwarzacza musimy pamiętać o tym, żeby pasowało do naszego samochodu. Chodzi zarówno o kwestie estetyczne, ale także o możliwość podłączenia go do elektryki. Można to zrobić za pomocą kości ISO lub specjalnych przejściówek. W takim wypadku najlepiej skonsultować to ze sprzedawcą lub udać się do warsztatu, w którym zajmują się instalacjami elektrycznymi.

Przy zakupie musimy pamiętać też o głośnikach. Niektóre samochody mają wbudowane takie systemy, ale niektóre nie mają ich wcale lub są one gorszej jakości. Warto więc zainwestować w dobry zestaw głośników, który sprawi, że muzyka będzie brzmieć dobrze.

Najlepszym rozwiązaniem jest kupno systemu z głośnikami przednimi i dwoma tylnymi. Wtedy dźwięk najlepiej rozchodzi się po samochodzie.

 

red