O bezpieczeństwie podczas kierowania pojazdem mechanicznym np. samochodem osobowym mówi się bardzo dużo.

Głównie zwraca się uwagę na to, aby kierowcy przestrzegali przepisów ruchu drogowego w tym nie nadużywali prędkości. Mówi się także o tym jak istotne jest przestrzeganie kwestii związanych ze stanem technicznym pojazdów, w tym zwracanie uwagi na stan opon. Fakt, iż opony powinny być nienagannej jakości nie ulega wątpliwości. Niemniej zamieszkujemy kraj, gdzie każda zmiana pory roku jest odczuwalna nie tylko jeśli chodzi o ludzi, ale także pojazdy mechaniczne. Dotyczy to krótkich tras, oraz podróży po całej Polsce.

W związku z powyższym opony zimowe, to nie żadne widzimisię producentów, ale podstawa bezpiecznego poruszania się po drogach, kiedy temperatura jest poniżej zera, podłoże jest pokryte lodem lub śniegiem. Jak wiadomo w zależności od regionu sezon letni czy zimowy może nieco się różnić, aczkolwiek rzadko kiedy występują anomalia wskazujące, że polscy kierowcy podróżując po kraju mogliby zapomnieć o tym, jakich opon w danym czasie trzeba uzywać.

Czynni kierowcy zdają sobie sprawę z różnic pomiędzy oponami letnimi, a zimowymi, dlatego zwykle nie ryzykują tylko dostosowują się do zasad bezpiecznej jazdy.

clickhandler-ashx

Zalety opon zimowych

Głównym atutem zimowych opon jest bezpieczna jazda w mniej lub bardziej trudnych warunkach, jeśli chodzi o wszystkie ,,uroki’’ zimy. Jak wiadomo zimą pogoda potrafi zmieniać się bardzo szybko, co sprawia, że opony, jakich używamy latem mogą stać się przyczyną wypadku o różnych przykrych konsekwencjach. Warto zatem, abyśmy docenili fakt istnienia na rynku zimowych opon, jakie produkuje się z mieszanki, która daje wyższe bezpieczeństwo jazdy za sprawą większej przyczepności opon do śliskiego i mokrego podłoża.

Drugą ważną kwestią są szersze rowki bieżnika, oraz lamele. To zastosowanie ma na celu idealną przyczepność kół do podłoża pokrytego lodem lub śniegiem czego nie można powiedzieć w przypadku opon letnich.  Atuty jak widać przemawiają same za siebie. Po drugie zmieniając opony z letnich na zimowe zapewniamy sobie dłuższe użytkowanie zarówno jednych jak i drugich.

Zalecana ostrożność

Pomimo tego, że nasze auto jest wyposażone w zimowe opony musimy pamiętać o tym, iż ta pora roku rządzi się swoimi prawami. To prawda, że nasza decyzja wymiany opon na zimowe podniosła jakość bezpieczeństwa na drodze, aczkolwiek nie oznacza to, że nadmierna szybkość i brawura powinna nam być nie straszna. Ostrożność trzeba zachowywać zawsze bez względu na porę roku i stan auta.

Posiadając opony wyprodukowane specjalnie na okres zimy dbamy o bezpieczeństwo i komfort jazdy. Niemniej są sytuacje zależne od zachowania kierowcy, gdzie nawet najlepsze opony nie uchronią przed przykrymi zdarzeniami. Dlatego możemy powiedzieć, że zimowe opony i rozsądna jazda, to pełen pakiet dobrego kierowcy.