Kończy Ci się podstawowe ubezpieczenie komunikacyjne, jakim jest OC? Lepiej trzymaj się terminu, ponieważ za jego niedotrzymanie grożą niemałe kary. Wszystko po to, aby kierowcy jeździli z ważnym OC, czyli zawsze byli ubezpieczeni w razie kolizji lub wypadku drogowego. Ryzykowanie naprawdę nie ma sensu!

Brak ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej

Jeśli spowodujesz wypadek lub kolizję, nie posiadając ważnego OC, czeka Cię podwójny wydatek – z jednej strony odszkodowanie wypłacane z własnej kieszeni, a z drugiej kary, których wysokość rzeczywiście mobilizuje do terminowości w opłacaniu składek.

Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na wysokość kar:

  • rodzaj samochodu;
  • okres bez ochrony ubezpieczeniowej w roku kalendarzowym;
  • wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w roku kontroli.

Okazuje się, że właściciele samochodów osobowych płacą równowartość 2-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, ale już ciężarowych, ciągników czy autobusów – 3-krotność. W przypadku pozostałych pojazdów to „zaledwie” 1/3 pensji minimalnej. Jeśli spóźnisz się o trzy dni – zapłacisz 20% opłaty karnej. Do dwóch tygodni – połowę. Po przekroczeniu dwóch tygodni kara będzie zaś pełna. Warto w tym miejscu wskazać realne przykłady, jak wyglądały surowe kary za brak OC w 2016 roku.

  • Dwudniowe spóźnienie z opłatą ubezpieczenia za motor – 120 zł.
  • Tygodniowe spóźnienie z opłatą ubezpieczenia za samochód osobowy – 1850 zł.
  • Trzytygodniowe spóźnienie z opłatą ubezpieczenia za samochód ciężarowy – 5550 zł.

Nie lekceważąc pierwszej, druga i trzecia kwota mogą jeżyć włos na głowie. Czy już wiesz, że zawsze warto pilnować terminu ważności polisy?

Kto nalicza kary

Wysokie kary za brak OC nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Instytucja jest obwarowana przepisami ustawy, dlatego jakiekolwiek próby ominięcia opłaty nie mają szans powodzenia. Jeśli nie zdążysz opłacić składki w terminie, zapłać karę dobrowolnie, przelewając określoną kwotę na konto UFG. Brak dobrowolności wiąże się z konsekwencjami, czyli procedurą postępowania egzekucyjnego.

Jeśli kwota kary jest dla Ciebie zbyt wysoka i nie masz możliwości jej zapłacenia „od ręki”, pozostaje Ci liczyć na przychylność UFG. Udowodnione, szczególne przypadki są traktowane ulgowo, a fundusz może odstąpić od egzekucji lub rozłożyć karę na raty. Pamiętaj jednak, że dotyczy to jedynie najbiedniejszych właścicieli, pozostających w bardzo trudnej sytuacji materialnej.

Ubezpiecz się w terminie – jak najtaniej

Kończy Ci się OC? To dobry moment na zweryfikowanie opłacalności dotychczasowych składek! Kalkulator OC stanowi intuicyjne, przydatne narzędzie, które pozwala na błyskawiczne porównanie ofert z nawet kilkudziesięciu towarzystw naraz. Sprawdź najopłacalniejszy pakiet OC i AC na Najtaniej u Agenta na stronie, która służy porównywaniu i wybieraniu najkorzystniejszych polis komunikacyjnych.