A może obawiasz się, że w ogóle nie obowiązuje poza granicami Polski? Sprawdź, jak przygotować się do zagranicznej podróży, jakie dokumenty mieć przy sobie i jakie dodatkowe ubezpieczenie warto kupić. Każdy kraj posiada własne przepisy i regulacje prawne.

W państwach członkowskich Unii Europejskiej część z nich została ujednolicona, tak by ułatwić obywatelom załatwienie wszelkich formalności. Gdzie wystarczy obowiązkowe OC, a gdzie nie jest ono honorowane? Jak i po co uzyskać Zieloną Kartę? Dowiedz się i podróżuj bezpiecznie!

Gdzie zadziała OC?

Polisa OC zakupiona u któregokolwiek ubezpieczyciela w Polsce, obowiązuje na terenie wszystkich państw należących do Unii Europejskiej oraz kilku państw spoza niej. Są to: Austria, Andora, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy. Jeśli więc wybierasz się autem do któregoś z wyżej wymienionych państw, koniecznie miej przy sobie polisę OC. Pamiętaj, że musi być ona ważna, gdyż za brak aktualnego ubezpieczenia możesz zapłacić wysoką karę. Jeśli Twoje ubezpieczenie traci ważność w trakcie wyjazdu, zadbaj o zakup nowej polisy odpowiednio wcześniej. W tym celu skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń. Ubezpieczenie samochodu w najlepszej cenie znajdziesz tutaj.

Czym jest Zielona Karta?

Międzynarodowa Karta Ubezpieczenia Samochodowego, znana jako Zielona Karta, to dokument-polisa, który muszą posiadać kierowcy wybierający się w podróż do krajów spoza Unii Europejskiej. Karta jest dowodem na to, że właściciel auta posiada ubezpieczenie OC. Dokument sporządzony jest w dwóch językach – polskim i angielskim. Państwa, w którym wymagana jest Zielona Karta to: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina. Wielu ubezpieczycieli oferuje Zieloną Kartę jako bezpłatny dodatek do ubezpieczenia OC. Warto jednak zaznaczyć, że część towarzystw nie wystawia dokumentu na wszystkie z wymienionych wyżej państw i niektóre z nich wykreśla z listy. W takiej sytuacji kup kartę u ubezpieczyciela, który zapewni jej ważność w państwie, do którego się wybierasz.

Assistance – czy warto kupić?

Ubezpieczenie assistance jest dobrowolne i stanowi dodatkową ochronę pojazdu i podróżujących nim osób. Zakres świadczeń w tym przypadku najczęściej zależy od ceny. Im jest ona wyższa, tym na więcej może liczyć kierowca i jego pasażerowie. Assistance można wykupić standardowo na 12 miesięcy lub krótkoterminowo – np. na czas trwania podróży. Przed zakupem ubezpieczenia koniecznie sprawdź, czy zostanie Ci udzielona pomoc na terenie kraju, do którego się wybierasz lub przez który przejeżdżasz. Rozbudowane pakiety assistance zapewniają kompleksową pomoc. W jej ramach można liczyć na np. pomoc mechanika w razie awarii, holowanie, auto zastępcze, dowóz paliwa, nocleg w hotelu, transport do domu, a nawet opiekę nad dziećmi.

AC za granicą

Autocasco to ubezpieczenie dodatkowe, nieobowiązkowe. Umożliwia ono właścicielowi pojazdu otrzymanie odszkodowania, czy pokrycie kosztów naprawy auta, nawet jeśli to on jest sprawcą kolizji. Towarzystwa z reguły mają w ofercie dwa warianty autocasco – AC mini i pełne AC. W zależności od wybranego pakietu, ubezpieczony może liczyć na pomoc w przypadku drobnych szkód (stłuczki, zarysowania) lub poważnych strat (działanie żywiołów, kradzież). AC najczęściej swoim zakresem obejmuje Polskę oraz kraje europejskie, z wyłączeniem niektórych z nich – np. Rosja, Ukraina, BIałoruś.

Niektóre towarzystwa dają możliwość rozszerzenia zakresu terytorialnego przez opłacenie dodatkowej składki.