Niemalże każdy smartfon posiada wbudowaną aplikację, która pozwala wyznaczyć trasę przejazdu z jednego miejsca do drugiego. Nawigacja działa w identyczny sposób jak urządzenia GPS, jednak wielu kierowców uważa, że aplikacja w telefonie jest gorszym rozwiązaniem.

Czy tak jest w rzeczywistości?

 Telefon dla niewymagających

Jeżeli jeździ się dużo i często po nieznanych trasach, korzystanie z nawigacji w telefonie jest mniej wygodne niż korzystanie z urządzenia GPS. Urządzenia GPS podłącza się do ładowarki w samochodzie, ustawia się do jakiego miejsca chce się dotrzeć, a nawigacja wybiera najkrótszą, najszybszą bądź optymalną trasę przejazdu. W czasie jazdy nawigacja informuje kiedy i gdzie należy skręcić bądź nakazuje zawrócić, jeżeli zjedzie się z trasy. Dodatkowo w razie potrzeby modyfikuje wskazywaną trasę.

Koszt zakupu nawigacji samochodowej to wydatek około 200-300 złotych, jednak dla osób, które dużo jeżdżą nie jest on większym problemem. Jeśli jednak jeździ się mało i zwykle porusza się po dobrze znanych trasach, zakup urządzenia jest nieopłacalny. W takim przypadku wystarczająca jest nawigacja w smartfonie. Jej działanie jest analogiczne do działania nawigacji w specjalnym sprzęcie dla kierowców. Niestety, często okazuje się, że aplikacja w telefonie wskazuje trasę, jednak nie daje możliwości wyboru wariantu najszybszego czy najkrótszego, proponując jedynie jedną drogę. Ponadto aplikacja w telefonie nie zawsze „mówi”, kiedy należy skręcić czy wykonać inny manewr. Sporym problemem są ponadto niezaktualizowane mapy, które prowadzą przez nieistniejące drogi bądź nie uwzględniają wyłączonych z ruchu ulic czy dróg jednokierunkowych.

Wytrzymałość sprzętu

Kłopotliwa jest także wytrzymałość smartfonów. Są to urządzenia delikatne, które podczas długiej jazdy z włączoną nawigacją mogą ulec szybkiemu zużyciu. Dotyczy to zwłaszcza baterii, której wymiana to wydatek kilkuset złotych. Co gorsza, zużyta bateria nie jest wymieniana na gwarancji – jedynie osoby, które wykupią https://www.gadget-cover.com/mobile-phone-insurance, nie musza opłacać kosztów założenia nowej baterii z własnej kieszeni. Jedynie niewymagający kierowcy będą zadowoleni, gdy wyznaczą trasę przejazdu za pomocą nawigacji w smartfonie.

Nawigacja GPS jest odporna na wstrząsy, dzięki czemu chętnie korzystają z niej kierowcy zawodowi. W ich przypadku niezawodność urządzenia jest niezwykle istotna – zwłaszcza jeśli podróżują poza granice kraju i przejeżdżają tysiące kilometrów.