Wybierając samochód z rynku wtórnego należy zwracać uwagę na całkowicie inne kwestie, niż w przypadku zakupu w salonie.  O czym nie możesz zapomnieć poszukując używanego auta?

Kupno samochodu używanego

Zakup nowego auta jest właściwie zawsze stresującym wydarzeniem, a w przypadku zakupu samochodu używanego stres jest podwójny. Nie od dziś wiadomo, że kupno używanego auta wiąże się z pewnym ryzykiem. Wynika to z faktu, iż pojazd po prostu nie jest nowy. Niestety, nie każdego stać na auto prosto z salonu. Warto jednak wiedzieć, że i wśród samochodów z drugiej ręki nierzadko można odszukać prawdziwą perełkę.

Mimo to, szukając auta na rynku wtórnym, należy zachować wyjątkową ostrożność oraz skupienie. Powinieneś pamiętać o wielu drobiazgach, co nie ma miejsca podczas nabywania pojazdu bezpośrednio od dealera. Niemniej, rynek samochodów używanych w Polsce od lat kwitnie i nic nie zwiastuje tego, aby jakikolwiek krach na tym polu miałby mieć miejsce.

Przede wszystkim dokumenty

Podstawowym elementem, który powinieneś sprawdzić w przypadku auta używanego, jest jego pełna dokumentacja. Jest to pierwsza rzecz, którą musisz sprawdzić, zanim na dobre zaczniesz oglądać konkretny pojazd. W ten sposób przekonasz się przede wszystkim o jego legalności. Pamiętaj, że w polskim prawie świadomy zakup pojazdu z nieznanego źródła jest traktowany jako przestępstwo.

Każdy używany samochód bezwzględnie powinien posiadać dowód rejestracyjny oraz książkę pojazdu. Bez tego pierwszego dokumentu nie zostanie nawet do legalnej sprzedaży dopuszczony, np. w komisie. Rzadziej samochody posiadają książki serwisowe, jednak jeżeli już takowa istnieje, warto ją dokładnie przejrzeć.

Znajdują się tam informacje o wszystkich (lub przynajmniej o większości) dokonywanych napraw wraz z datami oraz ich zakresem. Pozwala to określić przybliżoną awaryjność pojazdu oraz sprawdzić w jakich miejscach do tej pory był naprawiany.

Jeżeli poprzedni właściciel montował instalację LPG lub inne podzespoły, warto zapytać go o dokumenty gwarancyjne. Nigdy nie możesz być pewien kiedy nastąpi awaria, a w serwisie żadnym tłumaczeniem nie będzie fakt, iż niedawno zakupiłeś to auto.

Nie możesz zapominać o jeszcze jednym ważnym dokumencie – umowie kupna-sprzedaży. Z powodzeniem zredagujesz ją samodzielnie. Można tutaj wspomóc się chociażby źródłami internetowymi. Należy zawrzeć tam kilka istotnych punktów, które będą chroniły obie strony transakcji z punktu widzenia prawa.

Stan techniczny

To niebywale istotna sprawa, którą należy dokładnie skontrolować. Przede wszystkim zwracaj uwagę na elementy, których ewentualna naprawa mogłaby się okazać wyjątkowo kosztowna. Są to w szczególności takie elementy jak: jednostka napędowa, skrzynia biegów, sprzęgło i katalizator. Wszystkie z wymienionych części niejednokrotnie dają o sobie znać w charakterystyczny sposób – na tyle charakterystyczny, iż można zauważyć to podczas jazdy próbnej.

Co zrobić jeśli nie jesteś zbyt biegły z wiedzy technicznej i motoryzacyjnej? Po prostu zabierz ze sobą znajomego mechanika lub inną osobę, która taką wiedzę posiada. Pomoc fachowca przy wyborze używanego auta jest nieoceniona i już niejedną osobę uratowała przed bardzo niefortunnym zakupem.

I jeszcze jedno – nie kupuj auta bez odbycia uprzednio próbnej przejażdżki. Nabywanie pojazdu to na tyle duży wydatek, że musisz sprawdzić samochód pod kątem tego, czy nie posiada np. ukrytych wad. Poza tym, dzięki jeździe próbnej przekonasz się, jak prowadzi się Twój potencjalnie nowy nabytek.

Lakier i karoseria

Auta z kilkuletnim przebiegiem mogą mieć problemy z lakierem. Warto obejrzeć szczególnie newralgiczne miejsca, czyli zderzaki oraz nadkola. To tu najczęściej wychodzi korozja. Zwróć uwagę, czy samochód nie ma śladów po nieodpowiednim myciu (np. na myjniach bezdotykowych) oraz zarysowań. Nawet drobne uszkodzenia mogą w przyszłości narazić Cię na spore koszty, gdyż za lakierowanie jednego elementu nadwozia trzeba zapłacić kilkaset złotych.

Często niewielkie ubytki lakieru mogą być zabezpieczone przez różnego rodzaju kredki czy zaprawki. Staraj się unikać oglądania samochodu wieczorową porą, gdyż możesz je po prostu przeoczyć.

Więcej porad dla kupujących znajdziesz na w serwisie TeamTOTAL.