Posiadasz ubezpieczenie OC i zastanawiasz się nad sytuacjami, kiedy dochodzi do zdublowania polis? Sprawdź, kiedy nie dojdzie do automatycznej odnowy ubezpieczenia.

Zgodnie z przepisami, wygasające ubezpieczenie OC ulega automatycznemu przedłużeniu.

Oznacza to więc, że kierowca zmuszony jest niejako do korzystania z usług ciągle tego samego ubezpieczyciela. W praktyce jednak istnieją przypadki, kiedy polisa nie odnawia się automatycznie.

Dlaczego dochodzi do automatycznej odnowy polisy?

Jak wynika ze statystyk Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG), po polskich drogach może poruszać się nawet 250 tys. samochodów bez ważnej polisy OC. Byłoby ich jeszcze więcej, gdyby nie automatyczne odnawianie obowiązkowego ubezpieczenia.

Wielu kierowców po prostu nie pamięta, że właśnie wygasła obowiązująca umowa i trzeba wykupić nową polisę. Dzięki automatycznej odnowie, otrzymują od firmy ubezpieczeniowej pismo przypominające o dokonaniu wpłaty.
W ten sposób nie dochodzi do przerwania ciągłości polisy, a właściciel pojazdu nie jest narażony na kary finansowe nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Jeśli wypowiesz umowę, ubezpieczyciel nie przedłuży polisy

Sprawdź różne ceny twojego ubezpieczenia OC, a jeżeli nie są zadowalające, nie musisz wykazywać się lojalnością wobec aktualnej firmy ubezpieczeniowej.
Jak przewiduje ustawa, masz prawo złożyć wypowiedzenie trwającej polisy, dzięki czemu kolejną umowę możesz podpisać z innym ubezpieczycielem.

Wypowiedzenie umowy OC musi mieć charakter oświadczenia pisemnego. Ważne jest, by zawierał dane ubezpieczającego, numer polisy oraz dane samochodu. Aby wypowiedzenie doszło do skutku, musi trafić do firmy ubezpieczeniowej najpóźniej dzień przed wygaśnięciem umowy.

Dlaczego warto wypowiedzieć umowę OC?

Zastanawiasz się, czy jest sens składać wypowiedzenie umowy OC, zapobiegając tym samym automatycznej odnowie polisy? Wszystko zależy od tego, jakie ceny polisy może zaproponować ci konkurencja.
Przykładowo – może okazać się, że 
ubezpieczenie w Link4 jest znacznie tańsze niż polisa u innego ubezpieczyciela.

Warto bowiem pamiętać, że rynek ubezpieczeń komunikacyjnych zmienia się bardzo dynamicznie. Porównując dostępne oferty, można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.
Biorąc pod uwagę fakt, że z miesiąca na miesiąc odnotowywane są podwyżki w zakresie ubezpieczenia OC, każda oszczędność jest na wagę złota.

A skoro możesz skorzystać z tańszej oferty innego ubezpieczyciela, dlaczego nie wykorzystać tej szansy?

 

red