Motocykl, to jedno lub dwuśladowy mechaniczny pojazd drogowy, o masie własnej dochodzącej do 400 kilogramów. Może on przewozić jedną najczęściej dwie osoby.

W dniu 7 maja każdego roku, obchodzony jest Dzień Policyjnego Motocykla, zatem warto jest poznać bliżej historię tego pojazdu.

Pojazd z silnikiem spalinowym

Według prawa o ruchu drogowym, motocykl to pojazd zaopatrzony w silnik spalinowy, o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm³. Jak wiemy, jest to pojazd dwukołowy lub z bocznym wózkiem, często zwanym koszem. Określenie to obejmuje również pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół.

Pierwociny dziś znanego nam motocyklami

Pierwsza wzmianka o motocyklu pochodzi z 1791 roku, kiedy to w Paryżu hrabia Made de Sivrac zademonstrował wielce oryginalny pojazd. Dwa koła zapożyczone z wozu konnego umieszczone jedno za drugim, które były połączone ze sobą drewnianą ramą. Ale żeby ten oryginalny wehikuł się poruszał, wówczas to trzeba było użyć pracy odpychających się od ziemi nóg. Pierwszym samojezdnym motocyklem, był model parowy Michaux- Perreaux, zbudowany we Francji w 1869 roku. Konstrukcja Pierre’a Michaux oraz jego syna Ernesta stanowiła połączenie nowoczesnego, jak na tamte czasy, stalowego bicykla z lekką, jednocylindrową maszyną parową Perreaux. Para wytworzona w niskociśnieniowym kotle, sukcesywnie podgrzewanym palnikiem naftowym wprawiła w ruch maszynę parową dwustronnego działania, która za pośrednictwem dwóch przekładni pasowych, umieszczonych po obu stronach piasty tylnego koła, napędzała pojazd. Mógł on wtedy nawet osiągnąć prędkość16 km/godz.

Motocykl policyjny

Motocykl,używany jest bardzo często przez jednostki policyjne. Mogą być to specjalne motocykle wykorzystywane do służy w policji, a ich wykonywanie zostało indywidualnie zaprojektowane, tak aby spełniać wymagania policyjnego użytku. Policjanci używają motocykli głównie do patrolowania ulic i podczas eskortowania innych pojazdów. Od początku dwudziestego stulecia, August Vollmer szef wydziału policji w Berkley w stanie Kalifornia, uznawany jest za organizatora pierwszego oficjalnego policyjnego patrolu motocyklowego w Stanach Zjednoczonych. Już w roku 1911, kilka oddziałów policji z USA raportowało używanie motocykli jako pojazdów patrolowych. Harley Davidson uważa policję z Detroit za pierwszego nabywcę motocykli. Oddział policji w Evanston także zakupił motocykl dla swojego głównego oficera w roku 1908. Także w Portland jeden z oficerów policyjnych, używał prywatnego motocykla do patrolowania miasta w roku 1909.

Jak zatem widzimy, rola motocykla jako taniego publicznego środka transportu rozwinęła się w latach trzydziestych XX wieku. Użytkowanie ich przez policję oraz wojsko wzrosło w Polsce znacząco. Już teraz polska policja dysponuje około 1008 motocyklami. Aktualnie w polskiej policji używane są między innymi motocykle takie jak: BMW K1200R, Kawasaki Versys, Kawasaki Z800, Triumph Tiger 1050, Yamaha Diversion. Nasza Redakcja udała się na wystawę motocykli służących w policji. Na uwagę większego grona zwiedzających zasłużył motocykl pana Krzyśka.

Ewa Michałowska – Walkiewicz