Mimo tego, że opony to bardzo ważny dla samochodu lub motocykla część, wielu zastanawia się, co zrobić, by jak najtaniej je zakupić. Aby obniżyć koszt zakupu opon wielu decyduje się na zakup opon używanych. Inni z kolei idą w inną stronę decydując się na opony nowe, ale niższej jakości lub pochodzące od producentów nie do końca sprawdzonych. Wbrew pozorom to bardzo ważna sprawa, bo decyzja jaka się podejmie w tym wypadku może skutecznie zaważyć na naszym i nie tylko naszym bezpieczeństwie, komforcie jazdy, czy też w końcu innych niespodziewanych wydatków związanych pośrednio lub bezpośrednio z kupionymi oponami.

Niska cena – niska jakość.

Klasa budżetowa opon jest w ciągłym zainteresowaniu wielu właścicieli samochodów wszelkich typów. Najczęściej na zakup takich opon decydują się osoby, które w ciągu roku nie pokonują wielu kilometrów, a styl ich jazdy można raczej określić jako spokojny. Opony znajdujące się zazwyczaj w klasie budżetowej. Nie można powiedzieć, ze są to opony złej jakości.

Na spokojną jazdę po miejskiej dżungli w samochodach niewielkich się doskonale nadają. Jak podpowiadają specjaliści są to bardzo fajne opony letnie i trochę gorzej sprawdzają się jako opony na okres zimowy. W segmencie tym można znaleźć znane już polskie marki, trochę opon pochodzących od naszych południowych sąsiadów, ale można znaleźć również na polskim rynku opony, które zostały wyprodukowane przez producentów na dalekim wschodzie.

Jakość tych opon nie jest do końca zła.

Trzeba jednak pamiętać, ze opony takie nie zapewnią nam odpowiedniego komfortu jazdy. Są po prostu głośne. Opór toczenia takich opon sprawia również, że wzrasta ilość spalonego paliwa. Można również zauważyć, że różnie się zachowują podczas trochę trudniejszych warunków drogowych. Dlatego ważne jest tu bezwarunkowe dostosowanie prędkości pojazdu wyposażonego w opony klasy ekonomicznej do panujących warunków jazdy. W podobnej cenie można również kupić opony, które przynajmniej z wyglądu przypominają te z wyższej klasy premium.

Jednak nie pochodzą one z fabryk renomowanych producentów, a zazwyczaj są one anonimowe. Na ich kołnierzach często umieszcza się nazwy przypominające nazwy używane przez najlepszych producentów. Najwyraźniej mają one wprowadzić kupującego w błąd, jedocześnie kusić niską ceną. Nie można oczywiście skreślać od razu każdego nowego producenta, który chce się przebić na rynku opon, jednak wprowadzanie w błąd nie jest etyczne.

Jakość opon pochodzących od nieznanych producentów jest różna. Można spotkać wśród nich perełki, ale częściej za niską cenę otrzymuje się jeszcze niższą jakość. Odbija się to nie tylko na komforcie jazdy, ale również na bezpieczeństwie. Wydłuża się droga hamowania, opony często tracą przyczepność już przy niewielkich opadach deszczu lub śniegu.

Jazda zamiast przynosić radość, przynosi ekstremalne przeżycia, nie koniecznie dobre podczas spokojnej jazdy. Czy kupować opony budżetowe. Oczywiście, że tak, ale pod kilkoma warunkami – kupujemy od sprawdzonych producentów, mają trafić do kierujących o spokojnym usposobieniu i takim samym stylu jazdy.

Opony używane?

Chyba w każdym mieście można spotkać warsztaty wulkanizatorskie oraz sprzedawców, którzy oferują sprzedaż opon używanych. Usiłując sprzedać takie opony sprzedawcy często reklamują je jako nowe, prawie nie używane, lub też kusząc niską ceną. Czy warto się skusić, a może jednak jest to ściema, dzięki której chce się wcisnąć tzw. kit. A może faktycznie można przy niskich kosztach kupić doskonałe opony premium? Prawdą jest to, że kupując opony używane wzrasta ryzyko, iż kupuje się oponę z defektem.

Oferowana używana opona może z zewnątrz mieć doskonały wygląd, jednak wewnątrz może mieć wadę ukrytą, związaną na przykład z kolizją lub wypadkiem drogowym. Sprzedający może nawet nie wiedzieć, że opony nie da się wyważyć, bo ma uszkodzony kord lub kołnierz. Rzadko również kiedy informuje się o tym, że opona zbliża się do granicznego wieku, lub już ten wiek, kiedy nadaje się na śmietnik przekroczyła. Oczywiście nie można takich rzeczy powiedzieć o wszystkich sprzedawcach oferujących opony używane.

Z resztą jak można się przekonać, niektóre przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją opon, zdecydowały się na sprzedaż opon bieżnikowanych. Oczywiście każda opona jest dokładnie sprawdzana, więc nie ma możliwości wypuszczenia bubla. Ideą przyświecająca temu producentowi jest to, by zmniejszyć ilość opon, które trafiają na wysypiska, jednocześnie dostarczając sprawdzone opony.

To postępowanie godne naśladowania, jednak nie ma co liczyć, że tak sprawdzone opony będzie można kupić u przydrożnego sprzedawcy z oponami używanymi. Jak na razie warto się od takiego ogumienia trzymać daleko.

red