Zakup samochodu, nawet tego używanego, który jest nam niezbędny do życia, to czasami dość duży wydatek, z którym trudno się uporać.

Niektórych z nas stać na fabrycznie nowe auta i zapewne takie rozwiązanie najlepiej rokuje na przyszłość. W przypadku jednak, gdy nasze zasoby banknotów są ograniczone, możemy rozpatrzyć nabycie używanego samochodu. Takie rozwiązanie ma swoje zalety i wady, ale na pewno warto wziąć je pod uwagę. Samochód samochodowi nierówny – trzeba więc się przypatrzeć różnym opcjom.

Co to oznacza, że samochód jest poleasingowy?

Jednym z pomysłów, z których możemy skorzystać, by obniżyć koszta nabycia czterech kółek, jest transakcja polegająca na zakupie auta używanego. Możemy je oczywiście nabyć od właściciela indywidualnego poprzez anons w Internecie, czy prasie, ale istnieje także opcja zakupienia samochodu poleasingowego. Aukcje samochodów poleasingowych są coraz bardziej popularne wśród kierowców, warto więc wiedzieć, co możemy w ten sposób kupić. Samochód z takiej aukcji był używany przez 2-4 lata przez duży podmiot gospodarczy, który stać na zakup całej floty aut w tym systemie. Po upływie czasu leasingowania samochody są odsprzedawane dalej, a korporacja, czy przedsiębiorstwo nabywają kolejny zestaw aut, na podobnych zasadach. My, dzięki takiej formie zakupu, możemy oszczędzić od dziesięciu do dwudziestu procent ceny, w stosunku do tego gdybyśmy takie auto kupowali od sprzedawcy indywidualnego. Warto więc pomyśleć o tym, bo to może się przełożyć na oszczędność nawet kilku tysięcy złotych.

Kto może korzystać z aukcji poleasingowych?

Korzystanie z tej formy zakupu nie jest niczym trudnym. Wystarczy być pełnoletnim, mieć zdolność do czynności prawnych oraz posiadać odpowiednie zasoby, by przystąpić do licytacji na specjalnym portalu, który zajmuje się sprzedażą używanych samochodów. Czasami zdarzają się aukcje aut poleasingowych, z ograniczoną dostępnością, w której mogą brać tylko podmioty gospodarcze, a nie osoby fizyczne. Jednak większość tego typu przedsięwzięć jest skierowana do przeciętnych zjadaczy chleba. Aukcje samochodów poleasingowych mogą się okazać strzałem w dziesiątkę.

Używane auta poleasingowe – jakie modele znajdziemy na rynku?

Samochody, które możemy w ten sposób nabyć są bardzo różne. Kia, Mercedes, Volvo, Renault, Volkswagen – to tylko niektóre z licznych propozycji, jakie znajdziemy na pewno na stronie: https://cararena.pl/aukcje/samochody-osobowe. Wybór naprawdę duży i cały czas podlega fluktuacji, gdyż dochodzą nowe oferty zakupu. Przeważnie są to samochody w podstawowych wersjach fabrycznych, ale coraz częściej zdarzają się propozycje w nieco wyższym standardzie, które mogą mile zaskoczyć swoich przyszłych posiadaczy czy posiadaczki. Wystarczy regularnie obserwować taką witrynę internetową, zapisując się np. na newslettera, a wymarzone cztery kółka wkrótce staną na parkingu przed naszym domem.

Licytacja samochodów poleasingowych – o czym musisz wiedzieć?

Jeśli zdecydujemy się na nabycie takiego samochodu musimy wiedzieć, że nabywamy auto używane. Zaletą tej formy zakupu jest fakt, że był on regularnie serwisowany w renomowanych punktach, ma solidnie prowadzoną dokumentację techniczną i nie powinien posiadać skrzętnie ukrytych wad, co może mieć miejsce w przypadku zakupów z prywatnych rąk.

Oczywiście warto wziąć ze sobą znajomego mechanika, by rzucił okiem na nasz przyszły samochód – to nigdy nie zawadzi. Jeśli wszystko będzie w porządku, bezpiecznie sfinalizujemy transakcję i będziemy mogli cieszyć się naszym używanym, tańszym autem – przez długie lata.