Korki to domena dużych miast. Oczywiście tworzą się też w mniejszych miejscowościach, ale tam, gdzie zagęszczenie ciągów komunikacyjnych jest większe i więcej pojazdów wystarczy wypadek albo roboty drogowe i już sznur samochodów ciągnie się kilometrami. Czasem stoimy krócej, czasem dłużej, czasem wolno się poruszamy, ale zawsze tracimy czas, co nas najbardziej denerwuje, irytuje, wkurza. Z zazdrością spoglądamy na mijające nas hulajnogi, rowery, na manewrujące pomiędzy samochodami motocykle i wtedy niejeden z nas myśli „Ach, gdyby motocykl mieć i na nim śmigać”. Ta myśl może stać się rzeczywistością, jeśli tylko zdobędziemy prawo jazdy kategorii A.

Jak zdobyć prawko na motocykl?

Nie jest to takie trudne. Podobnie jak w przy prawo jeździe na samochód, trzeba spełnić kilka warunków, zapisać się na kurs i zdać egzamin. Poznajmy więc szczegóły. Pierwszy warunek to wiek – posiadaczem prawa jazdy na motocykl może zostać co do zasady osoba, która ukończyła 24 rok życia. Na kurs może zapisać się osoba młodsza (20-23 lata), pod warunkiem, że od co najmniej 2 lat posiada prawo jazdy kategorii A2 (dające uprawnienia do kierowania motocyklem o średniej mocy do 35 kW) lub całkiem młoda (18-19 lat), jeśli ukończyła specjalne szkolenie oraz posiada prawo jazdy kat. A2 Łódź od co najmniej 2 lat. Po zakończeniu kursu odbywają się egzaminy. Najpierw z wiedzy teoretycznej, a następnie z umiejętności praktycznych na placu manewrowym i w ruchu drogowym.

Co po zdobyciu prawka?

Teraz nadchodzi czas na skompletowanie wyposażenia – motocykl, kask i ubranie. Maszyna to kwestia indywidualnych potrzeb i oczekiwań – każdy kupuje takie 2 kółka, o jakich marzył bądź na których czuje się najlepiej. Kask – wiadomo, trzeba posiadać, bo wymaga tego prawo oraz względy bezpieczeństwa. Odpowiednie ubranie, czyli kurtka, spodnie i buty, które posiadają specjalną konstrukcję chroniącą motocyklistę przed konsekwencjami kontaktu z podłożem podczas wypadku nie jest jeszcze prawnie wymagana. Wielka szkoda, ale trzeba mieć nadzieję, że widok motocyklistów w jeansach, trampkach i w koszulkach z krótkim rękawem stanie się rzadkością.

Mamy prawko, sprzęt i odzież, ruszamy w drogę!

Wszystkie bezdroża są nasze, korki nie stanowią problemu. Łatwo dać unieść się wrażeniu, że jest się królem dróg. Podczas wypraw na dwóch kółkach warto pamiętać, że przepisy prawa drogowego obowiązują nas tak samo jak innych użytkowników drogi i mieć świadomość własnych umiejętności panowania nad maszyną w różnych warunkach pogodowych.

Materiał zewnętrzny