Jechać samochodem czy może lepiej wybrać pociąg? Oto dylemat, przed którym codziennie staje wielu podróżnych. Nieważne czy chodzi o wyjazd na spotkanie biznesowe, delegację czy urlop – na miejsce chcemy dotrzeć jak najszybciej.

Czy podróż samochodem trwa krócej niż pociągiem? Sprawdziliśmy to na przykładzie sześciu popularnych tras.

W badaniu brano pod uwagę trasy łączące duże polskie miasta. Specjaliści z serwisu  Korkowo.pl  porównali dwie opcje: podróż samochodem, ale z wyłączeniem autostrad oraz podróż pociągiem bez przesiadek  (według rozkładu TLK). Co szybciej doprowadzi nas do celu? Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi – wszystko zależy od miejsca, do którego chcemy dojechać.

Samochody najlepiej radzą sobie na trasie Warszawa – Wrocław: są na miejscu ponad 3 godziny wcześniej niż pociągi.  Natomiast kolej wygrywa na linii Poznań – Warszawa: na „metę” dowozi pasażerów prawie 2 godziny szybciej – Jeśli chcemy dojechać z Poznania do Warszawy to lepiej wybrać się tam pociągiem chyba, że zamierzamy skorzystać z autostrady – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl – Przejazd autostradą tą trasą trwa ok. 3 godzin, czyli prawie tyle samo co pociągiem. Drogi krajowe na tej trasie raczej nie sprzyjają zmotoryzowanym – dodaje Florkowska.

Prawie remis
Samochody wyprzedzają pociągi nie tylko na trasie Warszawa – Wrocław, ale także na odcinku między Wrocławiem i Olsztynem: podróż autem jest w tym wariancie krótsza prawie o dwie godziny. Podobnie ma się sytuacja na linii między Łodzią a Gdynią – samochody wyprzedzają pociągi o prawie godzinę. Kolej święci triumfy na wspomnianej trasie Poznań – Warszawa oraz na drodze ze Szczecina do Poznania.

W tym drugim przypadku pociągi wyprzedzają samochody o ok. pół godziny. Na trasie Warszawa – Kraków sprawa jest nieco bardziej skomplikowana: podróż samochodem trwa ok. 4 godzin, natomiast czas podróży z wykorzystaniem TLK może wynosić zarówno 3,5 jak i 5,5 godziny – w zależności od wybranego połączenia.

Z uwagi na spore różnice w czasach dojazdu, przed podjęciem decyzji co do środka transportu warto dokładnie prześwietlić obie opcje i rozpatrzyć ich wady oraz zalety. Planowanie podróży wymaga nieco wysiłku, ale pozwala uniknąć przykrych niespodzianek.

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Flotis Mobile umieszczonych w pojazdach poruszających się po drogach krajowych w Polsce dniach 1-10 września 2013.

Dane na temat czasu przejazdu pociągów czerpano z http://rozklad-pkp.pl/, dostęp: 12.09.2013r. Pod uwagę brano bezpośrednie połączenia TLK (tylko na trasie Wrocław – Olsztyn znajduje się jedna przesiadka),prowadzące do dworców głównych/centralnych.

 

źródło:Korkowo.pl