Pewna część samochodów poruszających się na polskich drogach nie została wyprodukowana w Polsce. Są to pojazdy importowane z zagranicy. Większość z nich to maszyny ściągnięte z Niemiec lub innych zachodnioeuropejskich krajów, jak choćby Szwajcaria. Ten drugi kraj coraz bardziej kojarzy nam się już nie tylko z malowniczymi krajobrazami i  zegarkami, lecz również z importem aut. Jakimi samochodami w kraju Helwetów warto się zainteresować?

Import powypadkowych aut

Szwajcaria to bardzo bogate państwo. W związku z tym nie oszczędza na drogach (jak to bywa w nieco mniej dostatnich krajach). Szwajcarzy zatem podróżują licznymi drogami szybko i sprawnie. Nawet podczas dłuższych przejazdów nie obciążają w dużym stopniu swoich pojazdów. Stąd też po wielu latach użytkowania zawieszenie zachowuje swój dobry stan. Lecz wypadki chodzą po ludziach. Także wieć Helwetom zdarzają się kraksy czy stłuczki. Ich pojazdy są z reguły ubezpieczone. Jeśli samochód biorący udział w wypadku jest tak uszkodzony, że firmie ubezpieczeniowej nie opłaca się płacić za jego naprawę, wówczas po prostu wypłaca właścicielowi odszkodowanie, a w zamian pozyskuje wóz. Ten następnie ląduje na aukcji samochodowej. Licytowany pojazd może mieć różne uszkodzenia. Nieraz ma pokiereszowaną karoserię, to znów wygląda z zewnątrz dobrze, lecz ma usterki techniczne. W każdym razie wiele z nich po renowacji przez wiele lat będzie pełniło swoje funkcje. Jeśli chodzi o importowanie aut ze Szwajcarii, to właściwie opłaca się sprowadzać wyłącznie samochody powypadkowe, gdyż inne – nowe, ale także używane – są zbyt drogie na naszą kieszeń. Z kolei te, które pochodzą z kolizji, mogą stanowić bardzo opłacalną inwestycję.

Strony z aukcjami samochodowymi

Jeśli chcemy sprowadzić samochód ze Szwajcarii, wówczas zwykle zwracamy się z tym do pośrednika. Rejestrujemy się na jego stronie, dzięki czemu mamy dostęp do wszystkich ofert. Wchodzimy w zakładkę z aukcjami i przeglądamy propozycje. Zapoznajemy się z opisami i zdjęciami modeli aut sporządzonymi przez rzeczoznawców. Widzimy też, ile czasu pozostało do zakończenia aukcji interesującego nas wozu. Pomocna jest też podstrona z kalkulatorem kosztów. Wpisujemy do niego cenę netto auta, a następnie dowiadujemy się, jaka jest jego spodziewana cena brutto (dochodzi na przykład podatek VAT). Trzeba też pamiętać o prowizji, jaką pobiera polska firma. Zwykle dochodzi także suma, jaką należy wydać za sprowadzenie pojazdu, cena ta nie jest stała, gdyż zależy głównie od odległości, jaką musi pokonać dostarczyciel ze Szwajcarii do wybranego miejsca w Polsce.

Materiał zewnętrzny