Opony całoroczne mają szerokie grono sympatyków w naszym kraju i na całym świecie. Opony wielosezonowe pozwalają uniknąć okresowej wymiany ogumienia związanego ze zmianą pór roku. Ich uniwersalność wiąże się jednak z kilkoma wadami. Kiedy warto porzucić opony letnie oraz opony zimowe i wybrać tzw. wielosezonówki?

Ogumienie wielosezonowe charakteryzuje się przede wszystkim tym, że istnieje możliwość korzystania z nich przez cały rok. Sprawdzają się zarówno latem, jak i zimą. Popularność tego typu produktów narasta w związku z coraz łagodniejszymi i cieplejszymi zimami w Polsce. Przekonajmy się jakie są wady, a jakie zalety takiego wyboru.

Dla kogo opony całoroczne są dobrym rozwiązaniem?

Pierwszym pytaniem, które należy rozważyć to takie, kiedy komplety opon sezonowych warto zamienić na te uniwersalne. Z pewnością należy zastanowić się nad tym wtedy, gdy auto użytkowane jest gównie w mieście na dobrze utrzymanych drogach. Odśnieżone ulice to najlepszy teren dla opon wielosezonowych, które w niskich temperaturach zapewniają dobrą przyczepność.

Opony uniwersalne to także dobre rozwiązanie dla tych, którzy samochodu używają sporadycznie, na krótkich trasach. Mowa tutaj na przykład o osobach starszych, którzy używają auta do wygodnych dojazdów do sklepu. Całoroczne opony są niegłupim rozwiązaniem także wtedy, gdy poruszamy się samochodem głównie autem (np. w przypadku kabrioletów).

Sprawdź opony wielosezonowe na: https://noweopony.pl/opony/caloroczne

Charakterystyka i różnice

Opona wielosezonowa charakteryzuje się po pierwsze bardziej miękką gumą niż opony letnie. Takie właściwości sprzyjają dobrej przyczepności w niskich temperaturach. W oponach wielosezonowych jest więcej nacięć niż w przypadku opon letnich, co pomaga bezpiecznie poruszać się po mokrej nawierzchni, śniegu, czy błocie pośniegowym. Ich wadą jest natomiast nieco szybsze zużycie oraz mniejsza stabilność.

Porównując opony wielosezonowe do zimowek, możemy zauważyć mniej nacięć, lecz jest to zaleta w umiarkowanych warunkach. Wykazują także większą trwałość. Gorzej będą sprawowały się na pewno w przypadku skrajnie niskich temperatur oraz obfitych opadów śniegu. Ze względu na coraz cieplejszy klimat, również zimą opony oraz brak chęci wymiany opon i ponoszenia kosztów z tym związanych rośnie zainteresowanie zakupem opon całorocznych wśród kierowców.

Opony całoroczne – kiedy ich unikać?

Zakup opon całorocznych wiąże się z postawieniem na kompromis. Chociaż takie rozwiązanie coraz bardziej pasuje do naszego klimatu, to jednak wato pamiętać, że posiada pewnie niedogodności. Opona całoroczna może okazać się niedostatecznie przygotowana na użytkowanie w trudnym terenie. Mowa tutaj przede wszystkim o warunkach zimowych. Jeżeli więc mieszkamy na terenach rzadko odśnieżanych, lub w górach, to powinniśmy raczej kupować opony sezonowe.

Materiał zewnętrzny