Sporty samochodowe od lat przyciągają tłumy kibiców. Ryk silników, niesamowite zdolności kierowców i zawrotne prędkości to coś, co wywołuje ciarki u tysięcy ludzi na całym świecie. Obecnie organizowanych jest wiele różnego rodzaju wyścigów, w których ludzie rywalizują ze sobą, siedząc za kierownicami rozmaitych typu samochodów. Nie brak zarówno ekstremalnie szybkich bolidów F1, jak również emocjonujących WTCC, NASCAR czy nieoczywistych Wrak Race i Solar car racing. W każdym z tych wydarzeń jest coś niesamowitego, co przyciąga tłumy i zachęca widzów do kibicowania.

Formuła 1 od lat wywołuje ogromne emocje

Jednym z najbardziej znanych wydarzeń samochodowych są formuły wyścigowe, na których czele oczywiście stoi Formuła 1. W 2021 roku finał sezonu oglądało 108,7 mln ludzi z całego świata, czyli aż 29 proc. więcej niż w roku poprzednim. To imponujący wynik świadczący o randze imprezy, ale również ogólnoświatowym zainteresowaniu tym sportem.

Warto podkreślić, że pierwsze wyścigi Grand Prix miały miejsce już przed II wojną światową, a w latach 1931-1932 i 1935-1039 organizowano nawet Mistrzostwa Europy AIACR. Ponadto w kategorii Formuł wyróżniane są także tzw. Formuły Marki, w których udział biorą wyłącznie samochody produkowane przez określonych producentów. Zgodnie z tą zasadą ustalane są też ich nazwy, dlatego mowa tu np. o Formule BMW czy Formule Forda.

Oprócz Formuły jest też wiele innych niesamowicie emocjonujących wyścigów, na które można obstawiać zakłady online. Przygotowany został nawet atrakcyjny bonus w forBET dla nowych użytkowników, dzięki któremu potencjalnie otrzymać można dodatek w zawrotnej wysokości 2200 zł oraz 2 tygodnie gry bez płacenia podatku. To wyjątkowa szansa dla fanów wyścigów samochodowych, bo w forBET obstawiać można wiele najpopularniejszych wyścigów z całego świata.

Wyścigi samochodów turystycznych, sportowych i jednej marki

Wśród popularnych wyścigów samochodowych, obok Formuł, wymienić można także rozgrywki WTCC (Mistrzostwa Świata Samochodów turystycznych) czy np. ich odpowiednik brytyjski (BTCC), niemiecki (DTM) i europejski. Swoją serię wyścigów samochodów turystycznych ma także Australia (V8 Supercars) i Ameryka Północna (Trans-Am Series). Pod pojęciem „samochody turystyczne” najczęściej ukrywane są pojazdy produkcyjne znane z większych serii, które przeszły dostosowanie silnika, podwozia i karoserii do określonych warunków wyścigów.

W wyścigach samochodów sportowych najczęściej biorą udział pojazdy grand tourer, czyli sportowe, których cechą charakterystyczną są wysokie osiągi, a jednocześnie przystosowanie do pokonywania długich dystansów. W produkcji regularnej są to auta luksusowe, choć na torze pojawiać się też mogą prototypy. Zwykle mają zamknięte kadłuby, a rozgrywki niejednokrotnie trwają wiele godzin, jak np. 24-godzinny Le Mans.

Specyficznym typem wydarzenia są wyścigi jednej marki, które często zaliczane są także do innych grup. Zależnie od regulacji, mogą brać w nich udział samochody wyłącznie jednego producenta, jednej marki czy nawet jednego określonego modelu. Te imprezy często organizowane są przez sympatyków danego pojazdu lub zrzeszają jego miłośników i właścicieli.

Stock car, wyścigi górskie, Rallycross, karting i inne

Wyżej wymienione wyścigi to dopiero wierzchołek góry lodowej, bo typów wyścigów jest bardzo dużo. Wymienić tu można rozgrywki typu Stock car (pojazdy przypominające samochody produkcyjne, jeżdżące po owalnym torze. Bardzo popularne w USA) czy wyścigi górskie (jazda na stromym wzniesieniu, wśród których słynny już jest tzw. Wyścig do chmur). Nie można zapomnieć też o wyścigach kartingowych (gokartów) czy Rallycross (samochody w stylu podobnym do rajdowego, jeżdżące po zamkniętym torze asfaltowo-szutrowym).

Oprócz najpopularniejszych kategorii organizowane są też dziesiątki mniej oczywistych wyścigów, wśród których nie brak oryginalnych pomysłów. Na ich czele wymienić można np. Wrak Race, czyli wyścigi wraków samochodów, odbywające się w Polsce. Warunkiem uczestnictwa jest to, że wartość auta nie przekracza 1000 zł, a wygrywa ten kierowca, który w pół godziny pokona więcej okrążeń. Wymienić tu też można m.in. Solar car racing (wyścig samochodów na energię elektryczną czerpaną z paneli solarnych montowanych na aucie), Wyścig na lodzie (samochody ścigające się po taflach zamrożonych jezior) czy Monster truck racing (wyścigi samochodów Monster truck o ogromnych kołach i potężnym silniku).

Artykuł sponsorowany