Wakacje to czas na odpoczynek i cieszenie się piękną pogodą. Właśnie dlatego nie warto dokładać sobie problemów podczas wakacyjnego wyjazdu i sprawdzić stan techniczny samochodu, którym wyruszymy w daleką podróż. Na co zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że auto dowiezie całą rodzinę na miejsce bez komplikacji? Co powinno się znaleźć w podstawowym wyposażeniu samochodu? O tym w poniższym artykule!

Przegląd w warsztacie

Nawet jeżeli samochód nie sprawiał do tej pory trudności, ani nie wykazywał objawów usterki, przed wyjazdem na urlop warto udać się do warsztatu na kompleksowy przegląd, który potwierdzi sprawność samochodu. Obecnie coraz częściej serwisy samochodowe w okresie wakacji oferują przegląd techniczny w korzystnej cenie, dlatego warto skorzystać z tej opcji.

Specjaliści mechaniki pojazdowej dysponują profesjonalnym sprzętem i doświadczeniem, które pozwala im wychwycić usterki niewidoczne dla amatorów i pasjonatów motoryzacji. W warsztacie samochodowym sprawdzić można m.in. kondycję hamulców, zawieszenia, układu kierowniczego, akumulatora czy nawet klimatyzacji. Mechanik może wykonać kompleksową diagnostykę komputerową, która wykryje nawet najmniejszą usterkę. Przykładem warsztatu samochodowego w Tomaszowie Mazowieckim, który wykonuje kontrolę auta jest PHU Aspol. Pracują tam najlepsi mechanicy, którzy zadbają o bezpieczeństwo swoich klientów w trakcie podróży. PHU Aspol to również świetnie zaopatrzony sklep motoryzacyjny w Tomaszowie Mazowieckim, w którym zakupić można niezbędne części i artykuły motoryzacyjne przydatne w trakcie wakacyjnego wyjazdu.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu

W Polsce obowiązują przepisy prawa, które regulują wyposażenie samochodu osobowego. Kierowca ma obowiązek wozić w pojeździe gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. Jednak poza obowiązkowym wyposażeniem warto pamiętać o kilku dodatkowych elementach takich jak: apteczka, kamizelka odblaskowa, latarkę i kilka zapasowych żarówek. Warto również zastanowić się nad tym, czy posiadamy w samochodzie niezbędne przedmioty do wymiany koła zapasowego. Należy również pamiętać, że w krajach Unii Europejskiej standardy wyposażenia pojazdów osobowych mogą się od siebie różnić, dlatego przed wyjazdem do danego kraju warto sprawdzić, jakie są wymagania w konkretnym miejscu.

Co można sprawdzić samodzielnie?

Kierowca bez sprzętu i specjalistycznej wiedzy bez problemu sprawdzi samodzielnie głębokość bieżnika w oponach, ciśnienie (również w kole zapasowym), a także ogólny stan ogumienia. Dodatkowo zobaczy, czy pióra wycieraczek nie są już zużyte, a także czy poziom oleju jest odpowiedni. Przed profesjonalnym przeglądem warto sprawdzić również poziom pozostałych płynów eksploatacyjnych. W przypadku pozostałych elementów – lepiej poprosić o pomoc specjalistów, którzy wiedzą, co sprawdzać i jak to robić, aby zagwarantować bezpieczną jazdę samochodem.

Materiał zewnętrzny