Chińskie samochody do tej pory przepadały na testach zderzeniowych, jakby były wykonane nie z blachy, a z papieru. Wystarczy przypomnieć wyniki testów zderzeniowych takich modeli jak Brilliance BS4 (zero gwiazdek – mistrz!), Landwind (będący nieudolną podróbą Opla Frontery – jedna gwiazdka) czy Brilliance BS6 (jedna gwiazdka), przeprowadzane w 2007 roku.

Ale pojawił o się auto, które sprawiło, że wszystkim opadły szczęki i to w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Crash test Landwind

Crash test Landwind

Zobacz Crash Test Landwind

Trzy lata później było już nieco lepiej – w 2010 Landwind CV9 otrzymał dwie gwiazdki testach Euro NCAP. Niby lepiej, ale nadal tragicznie. Tak, jakby papier, z którego wykonano auta, podklejono tekturą.

Crash test Landwind CV9

Crash test Landwind CV9


Zobacz Crash test Landwind CV9

Ale Chińczycy nie zasypiają gruszek w popiele czy kurczaka na woku. Minęły kolejne trzy lata i oto do testów Euro NCAP skierowano auto marki Qoros (dla złośliwych wyjaśnienie – Qoros nie pochodzi od korozji) model 3 Sedan.

Wszyscy zapewne znów oczekiwali kompromitacji, najwięksi optymiści liczyli na maksymalnie trzy gwiazdki w myśl zasady – jedna gwiazdka co trzy lata (2007 rok – Landwind aka chińska Frontera jedna, 2010 – Landwind CV9 – dwie, 2013  Qoros – trzy). Ale Chińczycy sprawili, że wszystkim opadły szczęki…

Qoros 3 Sedan

Qoros 3 Sedan

Zobacz także: jazda testowa Hyundaiem I30

Tym razem nie spowodowało tego niedbalstwo ale odwrotnie, perfekcja. Tak, perfekcja. To oczywiste, że użytkownikom wielu chińskim urządzeń to słowo nie chce przejść przez gardło, ale tym razem się udało. I to jak się udało!

Qoros 3 sedan został uznany za najbezpieczniejsze auto, przetestowane w tym roku przez instytut Euro NCAP. Przypominamy, jest już prawie koniec września, a pracownicy Euro NCAP nie pracują jak lokalna administracja w małym urzędzie, która przerzuca dokumenty z biurka na biurko w nadziei na to, że sprawy zrobią się same, albo ktoś się w końcu zlituje…

Qoros 3 sedan zdobył pięć gwiazdek w testach zderzeniowych Euro NCAP, przez co nie tylko stał się pierwszym chińskim autem, które tego dokonało, ale do tego wszedł do czołówki najbezpieczniejszych aut w historii.

Qoros 3 Sedan

Qoros 3 Sedan

Zobacz także: Tanie i dobre auto za dwie pensje

Pochwalmy jeszcze trochę chińską maszynę na przekór tym, którzy na widok chińskiego samochodu będą się pukać w czoło i będą pukać w karoserię w nadziei odnalezienia zamiast metalu części wykonanych z chińskiej bibuły. Auto w testach uzyskało poziom 95 procent w zakresie ochrony dorosłych pasażerów, 87 procent w zakresie ochrony dzieci przewożonych na pokładzie i 77 procent za ochronę pieszych biorących udział w wypadku. Systemy bezpieczeństwa zainstalowane na pokładzie zostały natomiast nagrodzone oceną 81 procent. W sumie dało to łączną ocenę osiemdziesięciu ośmiu procent. Świetny wynik.

Qoros 3 Sedan

Qoros 3 Sedan

Wszystko wskazuje na to, że Qoros 3 Sedan jest pierwszym autem z Państwa Środka zapewniającym wysoki poziom bezpieczeństwa.Niestety, coś za coś. Samochody z Chin rozpalały wyobraźnię tych osób, które miały nadzieję na możliwość taniego zakupu auta.

Tak nie będzie. Już kilka miesięcy temu producent ujawnił, że auto, skrojone pod klienta z Europy, będzie kosztować około dwudziestu tysięcy euro. Sporo. To złe wiadomości.

Osiemdziesiąt kilka tysięcy złotych za „chińczyka”? Pomimo całkiem niezłego wyglądu i doskonałego poziomu bezpieczeństwa, nie wróży to kariery temu samochodowi na europejskim rynku. Tym bardziej Qoros nie przyjmie się w Polsce.

Bo czyż nie będzie tak: osiemdziesiąt tysięcy złotych za Qorosa? Panie, bierz Pan Niemca w dizlu!

Poniżej prezentujemy filmy z testów Qorosa 3 Sedan

ct

Qoros 3 sedan ESC TEST